Tags

, ,

Od dzieciństwa marzyłam o psie. W naszym domu były chomiki i świnka morska o wdzięcznym imieniu Klopsik, niestety na psa nigdy nie udało mi się namówić rodziców. Obiecywałam sobie, że w moim dorosłym życiu zamieszka ze mną pies. Tak też się stało, choć nie od razu.

Jakiś czas temu zakochałam się w cavisiach. Pomyślałam: „Tak, to będzie ten pies!”. Po długich rozmowach z mężem, znalazłam ogłoszenie o ślicznych szczeniakach z hodowli Złodziejska Zgraja. Zakup był jak najbardziej przemyślany. Dużo czytałam o przedstawicielach tej rasy i chociaż nie mam się za specjalistę, postanowiłam podzielić się wiedzą na temat tych piesków.

spaniel-1368501_1920
Cavalier King Charles Spaniel to mały piesek przynależący do IX grupy FCI, psów ozdobnych i do towarzystwa, należący do sekcji angielskie spaniele miniaturowe. Cavaliery pochodzą z Anglii. Były ulubieńcami królewskich rodów. Do ich wielkich pasjonatów należały, między innymi, Elżbieta I oraz Wiktoria. Szczególnie spodobał się królowi Karolowi I, od którego wzięła się nazwa „king charles spaniel”. Ich głównym zajęciem było towarzyszenie bogatym damom. Brały również udział w polowaniach na małe ptactwo.
Cavaliery to pieski pełne wdzięku i elegancji, hodowane w celach reprezentacyjnych. Cechuje je łagodne usposobienie, są spokojne i niehałaśliwe. Pieski są otwarte, towarzyskie, pozytywnie nastawione do świata, ludzi i innych zwierząt. Ta rasa szczególnie nie lubi samotności. Zawsze i wszędzie chce towarzyszyć swojemu właścicielowi, jest wierny i oddany. Nie jest konfliktowy, nie wszczyna awantur. Nie wykazuje agresji ani lękliwości. W domu to typ kanapowca, ale podczas spaceru wstępuje w niego duch sportowca, lubi biegać, bawić się z innymi psami, je Przedstawiciele tej rasy nierzadko biorą udział w psich sportach m.in. agility czy rally-o. Są ciekawe świata i zawsze chętne do zabawy. Czasem odzywa się w nich duch myśliwego, który nakazuje im gonić osiedlowe gołębie.

dog-1610947_1920
Jego przyjacielski i radosny charakter czyni go dobrym towarzyszem dla każdego. Cavaliery to psy, które potrafią dopasować się do różnych warunków życia. Równie dobrze żyje im się w mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem. Ważne, że opiekun poświęci im wystarczającą ilość czasu, zapewni rozrywkę i sporą dawkę aktywności na powietrzu oraz obdarzy uczuciem.
Pielęgnacja cavalierów nie jest bardzo skomplikowana. Ważne, żeby była systematyczna. Należy pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków dla psów długowłosych, częstym wyczesywaniu sierści oraz podcinaniu pazurków, gdy są za długie. Warto również zaopatrzyć się w krem na łapki. Szczególnie zimą i latem łapki piesków są narażone na działania atmosferyczne i należy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. Cavaliery z racji posiadania pięknych i dużych oczu, mają problem z ich łzawieniem. Warto mieć pod ręką ampułki soli fizjologicznej do ich przemywania. Warto również osuszać miękką chusteczką sierść pod oczami, aby uniknąć pojawiania się brzydkich zacieków.