Tags

, , ,

Chyba każdy właściciel psa zadał sobie chociaż raz w życiu pytanie “czego on chce?”. Naukowcy coraz częściej próbują przedstawić nam dowody na to, że nasz czworonożny przyjaciel rozumie naszą mowę, że jego mózg jest bardzo podobny do naszego, że nie tylko o intonację czy skojarzenia tutaj chodzi. Osobiście wierzę w to, że psy mniej lub bardziej rozumieją, co do nich mówimy. Stawiam sobie jednak inne pytanie, czy ja rozumiem, co Dasti mówi do mnie? Z pomocą przyszła mi książka “Czego chcą psy” Arden Moore (wydawnictwo Galaktyka).

czego-chca-psy-w-iext46752720

Przed podjęciem decyzji o zabraniu Dastiego do domu, sporo czytałam, o tym jak opiekować się szczeniakiem, co powinnam kupić zanim psiak pojawi się w domu, a także jak nauczyć go wielu zachowań, między innymi załatwiania się poza domem. Obecnie nadal pogłębiam swoją wiedzę w zakresie opieki nad psiakiem, a także nad zrozumieniem jego zachowań. Całkiem niedawno w moje ręce wpadła książka “Czego chcą psy. Ilustrowana encyklopedia mowy ciała psów.”, autorstwa psiej behawiorystki Arden Moore.

Kupując książkę nigdy nie wiemy dokładnie, co znajdziemy w środku. Jesteśmy jednak w stanie ocenić, jak książka została wydana. Tutaj redaktorzy się postarali. Książka wydana jest pięknie: ładna okładka, dobrej jakości papier oraz liczne zdjęcia psiaków różnych ras sprawiają, że z pewnością potrafi ona przykuć uwagę czytelnika na sklepowej półce.

Jednak nie wygląd, a treść książki jest najważniejsza. W środku znajdziemy opisy 100 psich zachowań, które podzielono na kilka grup: postawy, ekspresje, dźwięki, zachowania indywidualne, zachowania wobec psów oraz zachowania wobec ludzi. Na końcu książki znajdziemy również opis typów behawioralnych.

Każde ze 100 psich zachowań opisane jest na jednej lub dwóch stronach książki. Każda ze stron zawiera ładne zdjęcie, krótki, zabawny opis oraz cztery rubryczki z informacjami: “rasy”, tu dowiemy się jakich ras dotyczy dane zachowanie, “o co chodzi psu”, która pomaga zrozumieć dane zachowanie oraz powody jego występowania, “uwagi weterynarza”, z których dowiemy się w jakich sytuacjach dane zachowanie wymaga wizyty u lekarza weterynarii, oraz “jak reagować” na przedstawione zachowania.

W książce z pewnością możemy znaleźć wiele ciekawych informacji, które przydadzą nam się w kontaktach z czworonożnym przyjacielem. Sama znalazłam tu wyjaśnienie dla kilku zachowań Dastusia. Są wśród nich jednak też takie, które nie do końca wydają mi się dobre, między innymi rada o zabawie aportem, tak długo, aż pies nie będzie mógł się ruszać, aby uniknąć… Gonienia za samochodami.

Nie jestem pewna, na jakiej podstawie autorka przyporządkowała rasy psów do danych zachowań. Wśród zachowań przypisanych cavalierowi znajduję takie, których Dasti w ogóle nie prezentuje (np. nie podsikuje na powitanie i nigdy tego nie robił), a wśród całej reszty jest sporo takich, które sama bym do niego przypisała. Oczywiście są również zachowania, które według autorki prezentują wszystkie rasy. Nie jestem specjalistą, ale ja większość lub nawet wszystkie przypisałabym do wszystkich ras. Myślę, ze to nie jest zależne od rasy, a po prostu od konkretnego psiego osobnika.

Książka z pewnością nie jest literaturą fachową z dziedziny psiej psychologii, natomiast, moim zdaniem, jest ona przydatna dla początkujących psich właścicieli. Polecam jej przeczytanie, ale zachęcam również do szukania informacji  w innych miejscach, aby jak najlepiej zgłębić dany temat, z korzyścią dla nas i naszego psa.