Tags

, ,

Każdy psi opiekun kilka razy dziennie zabiera psa na spacer. Sprawa jest prosta: zakładamy obrożę, zapinamy smycz i uradowany pies wybiega na dwór. Obwąchuje okolicę, aby sprawdzić, co wydarzyło się na osiedlu w ostatnim czasie, spotyka psy, z którymi chętnie się wita i bawi, a potem podąża za nami lub przed nami na smyczy. W świecie, w którym większość osób żyje w ciągłym biegu, również psie spacery często odbywają się w biegu. Nie ma czasu na dłuższą przechadzkę lub zabawę z czworonożnym przyjacielem. Często zdarza się również, że zamiast poświęcić czas spędzony na spacerze naszemu psu, piszemy smsy, sprawdzamy FB czy po prostu rozmawiamy ze znajomymi. Podczas zajęć z psiego przedszkola trenerzy wielokrotnie powtarzali nam jak ważna jest zabawa z psem na spacerze. Dlatego też codziennie na spacerze poświęcamy czas różnym aktywnościom.

Pomysłów na zabawy z psami jest wiele. Można je podzielić zabawy ruchowe oraz intelektualne lub umysłowe. Te drugie łatwiej zorganizować w domu, ale na dworze również można próbować. Podczas spacerów osobiście wybieram zabawy ruchowe, żeby Dasti miał okazję się wybiegać.

  • Aport – zabawa polega na rzucaniu zabawką. Pies biegnie za zabawką i przynosi ją opiekunowi. Rzucając zabawkę wydaję komendę „przynieś”, dzięki temu Dasti, wie, że czekam, aż zwróci mi zabawkę. Bez komendy często próbuje uciekać z zabawką i bawić się w pojedynkę. Do tej zabawy najlepiej nadają się różnego rodzaju psie piłki, sznurki czy frisbee. Psy lubią również biegać za patykami, ale zabawa psimi zabawkami jest bardziej bezpieczna.
  • Przeciąganie – to zabawa, którą lubi większość psów. W zoologicznym możemy kupić różnego rodzaju, koloru i rozmiaru linki, które świetnie sprawdzają się w tej zabawie.
  • Zabawa węchowa – węch to najbardziej rozwinięty zmysł u naszych czworonożnych przyjaciół. Do tej zabawy przyda nam się pomoc drugiej osoby, która odciągnie uwagę psa, podczas, gdy my schowamy gdzieś jego ulubioną zabawkę lub smakołyk. Nastepnie wydajemy komendę „szukaj”. Kiedy pies znajdzie „zgubę” chwalimy go i nagradzamy.
  • Zabawa w chowanego – podczas spaceru możemy schować się za drzewem lub krzakiem przed naszym psiakiem. Pies chętnie będzie nas szukał, a kiedy już nas znajdzie, będzie z pewnością bardzo szczęśliwy. Początkowo możemy się chować i wołać psa, żeby było mu łatwiej i żeby miał szansę zrozumieć, o co nam chodzi.
  • Agility – tor przeszkód. Dzięki różnego rodzaju inicjatywom, w miastach powstaje coraz więcej psich wybiegów, wyposażonych w psie przeszkody. Stacjonaty, huśtawki czy słupki do slalomu to najczęściej spotykane przeszkody. Jeżeli mamy ogródek, to prosty tor możemy wykonać również samodzielnie lub posłużyć się gotowymi przeszkodami, które można kupić w sklepie zoologicznym. Warto wiedzieć, że agility to psia dyscyplina sportowa. Jeżeli nasz pies dobrze radzi sobie z torem przeszkód amatorsko, w ogrodzie, można pomyśleć o profesjonalnych zajęciach.
  • Ucieczka – zabawa polega na tym, ze uciekamy psu, a on nas goni. Ważne jest, aby nie było odwrotnie. Nigdy nie powinniśmy gonić psa, bo nauczy się, ze to fajna zabawa i może uciekać przed nami w najmniej odpowiednim momencie. Kiedy psiak nas dogania, chwalimy go nagradzamy i uciekamy w drugą stronę.
  • Komendy – podczas spaceru warto powtórzyć znane psu komendy, takie jak “do mnie” czy “zostań”. Komendy, które w domu wykonywane są przez psiaka w 100%, na dworze nie zawsze działają, dlatego warto je jak najczęściej powtarzać.

fot. Karolina

Podczas spaceru powinniśmy być dla psa atrakcyjnym partnerem do zabawy. W ten sposób nie próbuje on od nas uciekać w celu poszukiwania lepszych przygód. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu psu kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku. Warto od czasu do czasu umówić się na spacer ze znajomym psem, żeby również ta psia potrzeba została w pełni zaspokojona.

Wychodząc na spcaer z psem, pamiętajmy o tym, ze to czas, który poświęcamy zwierzakowi. Zabawa dla naszych czworonożnych przyjaciół jest bardzo ważna. Pozwala im na zmęczenie się fizyczne i intelektualne, ale również buduje pozytywną relację psa z jego opiekunem.