Tags

, ,

Po odwiedzeniu Wałbrzycha oraz Kolorowych Jeziorek, udaliśmy się w dalszą drogę. Kolejnym etapem naszego wakacyjnego wypadu było Skalne Miasto Adrspach w Czechach. Wiedząc, że przez awarię samochodu trochę czasu nam już uciekło, postanowiliśmy wyjechać z Wałbrzych w stronę Czech z samego rana, dzięki czemu po 8 byliśmy już na miejscu.

Na parkingu naprzeciwko wejścia stało już kilka samochodów. Spokojnie zaparkowaliśmy swój i udaliśmy się w stronę wejścia. Kupiliśmy bilety, również dla Dastiego. W cenie psiego biletu otrzymaliśmy również papierową torebkę, która ma na celu zachęcenie do sprzątania po swoim psie, ale niestety zauważyliśmy, że nie każdy sprząta. Mając bilety i przygotowany aparat, mogliśmy ruszyć w drogę. Do biletu otrzymuje się również mapkę, którą warto wziąć ze sobą, ponieważ zaznaczone są na niej wszystkie najważniejsze miejsca Adrspach. Należy również pamiętać, że przez cały pobyt w Skalnym Mieście, pies powinien być trzymany na smyczy.

DSCF5695

DSCF5700

KILKA SŁÓW O ADRSPACH

Skalne Miasto to kamienny miasto-labirynt, utworzony z piaskowca wskutek działania wiatru, wody, słońca i mrozu. Skały mają przeróżne kształty, formy i rozmiary. Niektóre z nich, właśnie z racji swojego kształtu, otrzymały ciekawe nazwy, między innymi Mysia Dziura czy Kochankowie. Już po kilku minutach marszu dochodzimy do Bramy Gotyckiej, która przenosi nas trochę do innego świata, srogich i mrocznych skał.

DSCF5694

DSCF5725

Zwiedzający mają do wyboru dwie trasy: dłuższą, liczącą około 4 km oraz krótszą, około 1,5km. Krótsza trasa sugerowana jest dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. Przez większość trasy wędruje się pomiędzy skałami, a przejścia momentami są tak wąskie, że trzeba się przez nie trochę przeciskać. Dasti bez problemu pokonał dłuższą trasę, ale trzeba wziąć pod uwagę, że część wyznaczonej drogi biegnie przez kamienne oraz metalowe schody. Z niektórych z nich trzeba było pomóc psiakowi zejść, a dokładniej wziąć go na ręce. Myślę jednak, że nie jest to problem, dla którego należy rezygnować z dłuższego zwiedzania. Cała trasa jest dobrze oznaczona, dzięki czemu nie można się tutaj zgubić.

DSCF5761

DSCF5759

Na terenie Skalnego Miasta nie ma punktów z jedzenie czy piciem. Dlatego warto zabrać ze sobą wodę dla siebie i psiaka, a także jakieś przekąski. Co prawda Pani w kasie mówiła, że można wyjść do punktu gastronomicznego i wrócić w skały na ten sam bilet, ale uważam to za trochę bezsensowne. Przed wejściem znajdują się kasy, kantor, bary i knajpki oraz stoiska z pamiątkami.

DSCF5764

CENY W ADRSPACH

Skalne Miasto czynne jest przez cały rok od godziny 8.00 do 18.00. Bilet dla dorosłych kosztuje 70 KC, dla dzieci, młodzieży oraz emerytów 35, a dla psa 10. Za parking dla samochodu osobowego trzeba zapłacić 100 KC. Trzeba przyznać, że jest to dość wysoka cena, ale przynajmniej do wejścia blisko.

DSCF5680

Miejsce z pewnością jest warte odwiedzenia. Widoki robią naprawdę spore wrażenie. No i co ważne, psiaki są tutaj mile widziane.

A Wy? Byliście już może z psiakami w Adrspach? Chętnie przeczytam i Wasze opinie.