Tags

,

„Twój pies opanował już podstawy dobrego wychowania? Zatem nadszedł czas na szkolenie zaawansowane”, tak zaczyna się opis książki 6-stopniowy program szkolenia psów. Skuteczny trening od pierwszego roku życia autorstwa Kathariny Schlegl-Kofler. Dasti zna już podstawowe komendy. Umie siadać, położyć się, zostać w pewnej odległości, a także przyjść na zawołanie. Brzmi pięknie, ale jest w tym jedno „ale”. Dasti jest grzecznym psem, ale nie zawsze. Zdarza się, że na komendy reaguje tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę. Obiecałam sobie, że ta sytuacja się zmieni, będziemy więcej ćwiczyć i będę bardziej konsekwentna. Z pomocą przyszedł mi powyższy poradnik, który mogłam przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Edra Urban & Partner Sp. z o.o..

Pierwsze wrażenie

ksiazka4

Każdy z nas zna powiedzenia „nie szata zdobi człowieka” lub, bardziej adekwatne, „nie ocenia się książki po okładce”. Nasza natura jest jednak taka, że pierwszą rzeczą, którą oceniamy jest właśnie wygląd. Patrząc na książkę 6-stopniowy program szkolenia psów pierwsze, co zwraca naszą uwagę to jej ładne wydanie. Na okładce widzimy zdjęcie pięknego psa, w środku ładny papier oraz kolejną dawkę ładnych zdjęć, które przedstawiają nam poszczególne ćwiczenia. Z pewnością jest to książka, która zwróci uwagę potencjalnego czytelnika na półce w księgarni.

To co najważniejsze, czyli treść

Na początku książki możemy znaleźć rozdział poświęcony „Wychowaniu w zgodzie z psią naturą”. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje, jak należy ćwiczyć z psem, żeby ćwiczenia te przynosiły efekty. Niektóre z nich wydają się banalne i dobrze wszystkim znane: Ważne jest, żeby ćwiczyć systematycznie i stopniowo zwiększać wymagania, niekiedy wiedza nieco umyka z czasem i warto ją odświeżyć, trening z czworonogiem będzie optymalny jedynie wówczas, gdy więź między człowiekiem i psem dobrze funkcjonuje i oboje się rozumieją, a także, że trzeba być konsekwentnym. Prawda, że banał? Teraz należy sobie postawić pytanie, dlaczego powyżej napisałam, że „niektóre wydają się banalne”, a nie „są banalne”. Odpowiedź jest prosta, nie wszystko co w teorii jest nam dobrze znane, jest również wykorzystywane. Osobiście nie zawsze robię powtórki ze wszystkich znanych ćwiczeń i niestety nie zawsze jestem konsekwentna.

książka1

W dalszej części książki znajdziemy, tytułowy, 6-stopniowy program szkolenia psów. W każdym z rozdziałów znajdziemy opis konkretnych ćwiczeń, które należy wykonać z psem na danym poziomie, jakie powinny być ich efekty, a także co należy poprawić, jeżeli ćwiczenia nie idą po naszej myśli. Każde ćwiczenie jest dokładnie opisane zarówno za pomocą słów, jak i zdjęć, dzięki czemu możemy zobaczyć efekt, który powinniśmy osiągnąć, a dzięki wskazówkom krok-po-kroku ćwiczenia są łatwe do zrozumienia. Znajdziemy tutaj również przykłady zabaw oraz ćwiczeń z innymi psami. Zalecane ćwiczenia pojawiają się na różnych poziomach, ale przy różnym stopniu rozproszenia. Jak mówi autorka, ważne jest, żeby ćwiczyć tak długo, aż osiągniemy nasz cel i dopiero później przejść do kolejnego stopnia zaawansowania. Do tego przyda nam się zamieszona na końcu książki tabela, dzięki której możemy kontrolować poziom zaawansowania poszczególnych ćwiczeń. W momencie, gdy uważamy, że pies opanował komendę na danym poziomie, zaznaczamy ten fakt w tabeli. Po zaznaczeniu wszystkich ćwiczeń, możemy przejść do następnego stopnia zaawansowania.

ksic485c5bcka2.jpg

Ciekawym dodatkiem do książki jest również dział poświęcony mowie psa. Jak wiemy, psy mają doskonale rozwiniętą mowę ciała i mimikę, dzięki którym porozumiewają się i wyrażają emocje. Dzięki tym stronom książki możemy poznać podstawy ich mowy. Nic jednak nie zastąpi obserwacji naszego psiaka. To dzięki wspólnej pracy, zabawom i ćwiczeniom, możemy najlepiej zrozumieć naszego psiego przyjaciela.

książka3

Krótkie podsumowanie

Książkę 6-stopniowy program szkolenia psów. Skuteczny trening od pierwszego roku życia polecam każdemu, kto chce spróbować na własną rękę podjąć się szkolenia swojego psiaka. Należy pamiętać, że jest to szkolenie podstawowe, a nie tak zwane psie przedszkole, w związku z czym pies musi znać już podstawowe komendy i ćwiczenia, których listę znajdziemy na początku książki.

Książka jest ładnie wydana i, co najważniejsze, napisana przystępnym językiem. Jest tutaj sporo ciekawostek oraz zdjęć, które pomagają w nauce i w zrozumieniu poszczególnych ćwiczeń.

Obecnie z Dastim próbujemy przejść pierwszy program szkolenia. Biorąc pod uwagę, że jest ich 6, książka z pewnością będzie nam towarzyszyć przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące.

Dziękuję wydawnictwu Edra Urban & Partner Sp. z o.o. za możliwość przeczytania książki. TUTAJ możecie znaleźć opis książki na stronie internetowej wydawnictwa, a także pobrać darmowy fragment.