Tags

, ,

Patrząc na burzową pogodę za oknem postanowiłam powrócić myślami do naszych tegorocznych wakacji. Po zwiedzeniu Twierdzy Srebrna Góra udaliśmy się w dalszą drogę, aby dotrzeć do naszej drugiej kwatery. Kolejnego dnia mieliśmy w planie zobaczyć Błędne Skały oraz wejść na szczyt Strzelińca, najwyższego szczytu Gór Stołowych. Plan był napięty, dlatego wstaliśmy wcześnie rano i po zjedzeniu pysznego śniadanka, ruszyliśmy w drogę.

Kilka słów o Błędnych Skałach

Błędne Skały to skalny labirynt, który znajduje się na grzbiecie Skalniaka, na wysokości 915 m n.p.m.. Labirynt wyrzeźbiony jest z piaskowca, ciosanego przez wodę i wiatr, podobnie jak Skalne Miasto Adrspach w Czechach. Znajduje się on w Parku Narodowym Gór Stołowych. Pomiędzy różnymi, ciekawymi formami skalnymi, maczugami, grzybami czy słupami, przebiega kilkuset metrowa trasa turystyczna. W najwęższych momentach trzeba przeciskać się przez wąskie na kilkadziesiąt centymetrów szczeliny.

Jadąc od Kłodzka, dotarliśmy do Karłowa, a potem drogą „Stu Zakrętów” do celu. Samochód zaparkowaliśmy na „górnym parkingu”. Droga dojazdowa jest bardzo wąska dlatego wjazd i zjazd odbywa się tutaj wahadłowo. My trafiliśmy na złą godzinę i musieliśmy dość długo czekać.

Błędne Skały z psem

Skalny labirynt mieści się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie bez problemu możemy wejść z psem. Pies obowiązkowo musi być na smyczy, a psy agresywne muszą dodatkowo mieć kaganiec. Dasti spacerował oczywiście bez kagańca.

Obszar Błędnych Skał jest bezpieczny dla psiaka. Cały labirynt wyłożony jest drewnianymi kładkami, a Dasti nie miał problemu z ich pokonaniem. Momentami trasa jest bardzo wąska. Trzeba się przeciskać lub schylać. Dasti nie miał tego problemu. Uśmialiśmy się nawet, kiedy pan spacerujący za nami stwierdził, że Dasti ma najłatwiej pokonać tą trasę.

Jedyne problematyczne miejsce było zaraz po przekroczeniu wejścia. Były tam dość wysokie skały, na które trzeba było Dastiego wnieść. Potem było już tylko łatwiej, dla Dastiego, bo dla nas niekoniecznie.

bledneskaly1