Tags

,

Jakiś czasu temu znalazłam w internecie informację, że mata węchowa to jest totalny psi must have tego sezonu. Szybko postanowiłam dowiedzieć się dlaczego tak jest, skoro na pierwszy rzut oka jest to taki dywanik z frędzelkami z polaru. Można by powiedzieć, że nic specjalnego. A jednak!

Mata węchowa – co to jest i do czego służy?

mata4

Mata węchowa składa się z dużej ilości materiałowych frędzelków, które są podstawą każdej maty węchowej. Najczęściej są one przeplecione przez gumową podstawę lub przyszyte do większego kawałka materiału.

Jest to idealna zabawka dla każdego psa, bez względu na wiek, rasę czy wielkość naszego czworonoga. Zabawa polega na ukryciu w gąszczu frędzelków smakołyków, które nie są widoczne dla oczu psiaka. Pies szybko orientuje się, że musi znaleźć sposób, aby samodzielnie dostać się do smakołyków, a najlepiej pomoże mu w tym jego własny nos. Dastuś stwierdził, że łapka też jest tutaj pomocna.

Dlaczego warto korzystać z maty węchowej?

mata5

Mata węchowa pobudza naturalny instynkt psa do węszenia i szukania pożywienia. Zabawy węchowe mają również wiele zalet, wśród których możemy wymienić redukcję stresu, pozytywne zmęczenie oraz pobudzenie intelektualne. Jeżeli psiak ma łapczywe podejście do jedzenia, mata pomaga również zwolnić ten proces. Może być również wykorzystywana do treningów.

Przeszukując internet w  poszukiwaniu informacji na temat mat węchowych, natrafiłam również na kilka ciekawostek. Wśród najciekawszych z pewnością mogę wymienić tą, według, której zabawy węchowe pobudzają, pochłaniają energię oraz stymulują intelektualnie, do tego stopnia, że kilka minut pracy węchowej jest równoznacznej z długim spacerem.

Jak zrobić własnoręcznie matę węchową?

Matę węchową bez problemu możemy kupić  w internecie. Wybór jest ogromy. Maty oferowane są w różnych kolorach i różnych rozmiarach. Jeżeli jednak dysponujemy chwilą, no dobrze dłuższą chwilą, wolnego czasu, możemy bez problemu wykonać taką matę własnoręcznie.

mata1

Do wykonania dastusiowej maty wykorzystałam gumową wkładkę do zlewu oraz dwa kocyki polarkowe. Potrzebne były również nożyczki.

mata2

Kocyki lub inny polar trzeba pociąć na paski o szerokości około 6 cm i długości 15-20 cm. Następnie kawałki polaru przeplatamy przez oczka wkładki do zlewu i wiążemy w supełki. Wykonanie zajęło nam około 2 godzin, ale opłacało się bo Dasti jest zadowolony ze swojej nowej zabawki.

mata3

Co myślicie na temat mat węchowych? Korzystacie z nich? Wasze psiaki lubią taki rodzaj aktywności?