Tags

, , ,

Jeszcze kilka dni temu za oknem można było zobaczyć typowo zimowy krajobraz. Śnieg, temperatura poniżej zera i oblodzone drogi. Obecnie mamy niestety powrót jesieni, nie tej pięknej złotej, tylko deszczowej i wietrznej. Taka pogoda nie zachęca do długich spacerów i treningów z psiakiem na dworze, dlatego dziś urządziliśmy sobie trening w domu.

Najważniejsze komendy

Dasti4

Postanowiliśmy zrobić powtórkę najważniejszych komend, które poznał Dasti. Oczywiście w domu nie ma za wiele możliwości, żeby ćwiczyć chodzenie przy nodze lub chodzenie na luźnej smyczy, ale wiele komend można uczyć się w domu.

Zaczęliśmy od tych najłatwiejszych i tak na pierwszy ogień poszła komenda “siad”. Dasti już bez problemu wykonuje to ćwiczenie, zarówno ze smakołykiem w ręce, jak i po prostu na komendę. Podobnie z komendą “leżeć”, chociaż w tej pozycji, w dalszym ciągu, jest w stanie wytrzymać krócej niż siedząc.

Jeżeli Wasze psiaki są dopiero na początku szkoleniowej drogi, poniżej znajdziecie podpowiedzi jak nauczyć psiaka komend “siad” i “leżeć”. Są to z pewnością jedne z najważniejszych komend, jakie moim zdaniem powinien poznać pies.

Dasti2

  • Siad

Podejdź do psiaka, pokaż mu smakołyk, a następnie przesuń go nad jego głowę. Pies zainteresowany smaczkiem podnosi głowę do góry i  automatycznie siada. W tej chwili mocno pochwal psa i daj mu smakołyk. Kiedy Twój podopieczny zrozumie, o co chodzi, przy kolejnych próbach, w momencie położenia przez psiaka zadka na podłogę, wymów komendę “siad”. Należy podejmować również próby bez użycia smakołyka, ponieważ w przeciwnym razie pies nauczy się siadać należy wtedy, kiedy opiekun ma smakołyki w ręce.

  • Leżeć

W nauce komendy “leżeć”, ważna jest wcześniejsza znajomość komendy “siad”. Posadź psa na podłodze, następnie trzymając w dłoni smakołyk na wysokości jego nosa, przesuń go w dół, tak by pies podążał za ręką. W momencie ugięcia łap i położenia się na ziemi, pochwal psa i daj smakołyk. Podobnie, jak w przypadku komendy “siad”, po kilku próbach, gdy pies położy się na ziemi, wypowiedź komendę “leżeć”. Pamiętaj o próbach bez smakołyków. Kiedy przyzwyczaimy psiaka, do wykonywania komend tylko za smakołyki, trudno potem jest go tego oduczyć. Wiem coś o tym.

“Zostań” mimo wszystko

Kolejna komenda, którą można ćwiczyć w domu, to “zostań”. Sporo czasu poświęcamy tej komendzie, zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Na początku ćwiczyliśmy wersję podstawową, czyli Dasti zostawał, ja odchodziłam na krok, dwa, dziesięć, wracałam i nagradzałam jego zachowanie. Potem doszły również trudniejsze wersje, które na szkoleniu zaproponowała nam Pani Monika. Dzisiaj mogę opuścić przy Dastim miskę ze smakołykami, a on siedzi i czeka, aż pozwolę mu podejść i zjeść. Mogę odejść z jego miską, postawić ją w oddali, wrócić i dopiero pozwolić mu do niej biec. Kosztowało nas to sporo ćwiczeń, ale postępy są bardzo widoczne.

Mimo zadowolenia z efektów, nadal często ćwiczymy komendę “zostań”, w różnych wersjach, żeby Dasti był na bieżąco i nie zapomniał.

Dasti3

“Do mnie” na każdą okazję

Komenda “do mnie” jest chyba numerem jeden. Każdy pies powinien ją znać. Naukę tej komendy warto rozpocząć w domu, żeby w kolejnych etapach przejść do ćwiczeń na dworze, w większym rozproszeniu. Jeżeli chodzi o tę komendę, nadal musimy sporo ćwiczyć, bo Dasti pokazuje tutaj swój “słuch” wybiórczy i nie zawsze wraca, kiedy go wołam. Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się dojść do momentu, kiedy Dasti mimo wszystko zawsze będzie wracał. Trzymajcie kciuki.

W domu można ćwiczyć również inne komendy lub sztuczki, jednak nie wszystko jednocześnie. Pamiętajmy, że sesje powinny być krótkie i ciekawe, żeby pies się nie nudził. Należy ćwiczyć tylko wtedy, kiedy mamy dobry humor, a trening powinien zawsze kończyć się sukcesem, czyli ćwiczeniem, które pies na 100% wykona dobrze.

Dasti1

A jakie ćwiczenia Wy wykonujecie w domu? Macie pomysł na ciekawy jesienny trening w zaciszu własnego mieszkania?