Tags

, ,

W poniedziałek uczestniczyliśmy z Dastim w drugiej części szkolenia Zabawy Wieczorową Porą – czyli uruchom głowę swojego psa, organizowanego przez Uniwersytet Twojego Psa. Spotkanie po raz kolejny okazało się strzałem w dziesiątkę. Dasti świetnie się bawił, wrócił do domu szczęśliwy i… zmęczony.

Zajęcia, jak poprzednie, polegały na różnego rodzaju zabawach węchowych, które są świetną aktywnością, kiedy z różnych powodów nie możemy pozwolić sobie na dłuższy spacer. Mieliśmy okazję wypróbować gotowe zabawki intelektualne dla psiaków na różnych poziomach, jak i poznać sposoby na własnoręczne wykonanie zabawek. Więcej o zajęciach pisałam ostatnim razem. Dziś postanowiłam przybliżyć Wam tematykę brainworku.

27973005_169339493708657_2040066835695984520_n

fot. Uniwersytet Twojego Psa

Brainwork – na czym polega?

U podstaw zabaw węchowych leży brainwork. Co to jest? W prostych słowach polega on na szukaniu smakołyków lub innych rzeczy wśród różnego rodzaju przedmiotów. Pies w skupieniu szuka ukrytych rzeczy, dzięki swojego dobrze rozwiniętemu zmysłowi węchu. Kiedy już znajdzie swój cel, musi się zastanowić i odkryć, w jaki sposób dostać się do nagrody.

27972093_169339400375333_35572273003889128_n

fot. Uniwersytet Twojego Psa

Co fajnego jest w brainworku? Dużo! Przede wszystkim pozwalamy psu, robić to, co naprawdę lubi. Każdy człowiek wie, że węch psa jest wielokrotnie lepszy od naszego. Psi nos wykorzystywany jest w wielu sytuacjach: tropienie zagubionej osoby, poszukiwanie materiałów wybuchowych czy wykrywanie chorób. Nawet jeżeli nasz pies nie jest szkolony do wyżej wymienionych czynności, warto zaproponować mu zabawy węchowe, żeby zrobić użytek z jego naturalnych zdolności oraz miło spędzić czas.

blog2

Zalety zabaw węchowych

Brainwork jest naturalnym sposobem wyciszenia dla psów. Węszenie uczy go samodzielności, skupienia, systematyczności, kreatywności i rozwiązywania zagadek. Dodatkowo redukuje stres. W odróżnieniu od aktywności fizycznej, po której pies znacznie szybciej się regeneruje, brainwork pozwala na skuteczne zmęczenie psa. Jest świetnym pomysłem na niepogodę lub dla psów starszych, które nie są w stanie brać udziału w dłuższych spacerach.

zabawy4

Co wykorzystać do zabawy?

W modzie jest z pewnością mata węchowa oraz różnego rodzaju gotowe zabawki węchowe wyprodukowane specjalnie dla psów. Na zajęciach w Uniwersytecie Twojego Psa, dowiedzieliśmy się, że można wykorzystać również inne przedmioty, które każdy z nas ma w domu: pudełko wypełnione kawałkami papieru ze smakołykami, gazetki czy ręczniki. Warto również pochować smakołyki w różnych miejscach pokoju i pozwolić psu wytropić je za pomocą nosa.

27752141_169339343708672_1399090179754627814_n

fot. Uniwersytet Twojego Psa

Brainwork uruchamia psi nos i daje możliwość wykorzystania psiej energii w naturalny dla niego sposób. Wiele pomysłów możemy znaleźć w internecie i wykorzystać je podczas zabaw w domu. My skorzystaliśmy z zajęć, które pokazały, że nie tylko mata węchowa się liczy. Dasti bardzo polubił zabawki węchowe i często bawimy się razem w węszenie – ja ukrywam jego ulubione smakołyki, a on z uśmiechem na pyszczku szuka.

Próbowaliście już zabaw węchowych? Wasze psiaki mają swoje ulubione zabawki intelektualne?