Tags

, ,

Podczas treningu z psem ważną częścią, jak nie najważniejszą, jest ta poświęcona przywoływaniu. Niestety zdarzają się sytuacje losowe, w których nawet najlepiej wyszkolone psy, pod wpływem stresu lub zaciekawienia, oddalają się od właściciela, a potem nie potrafią wrócić . W tej stresującej sytuacji chip może pomóc nam odnaleźć ukochanego przyjaciela.

Czym jest chip?

Chip to mały układ scalony wielości ziarenka ryżu. Wewnątrz umiejscowiony jest 15-cyfrowy numer, który przypisany jest danemu zwierzakowi. Numer można odczytać specjalnym czytnikiem, który jest na wyposażeniu schronisk, Straży Miejskiej czy też Straży Granicznej.

Skanery chipów mają zasięg nawet do 10 metrów, dzięki czemu nawet jeśli chip przesunął się pod skórą albo zwierzę jest niespokojne, to i tak jesteśmy w stanie odczytać numer chipa.

Mikroczip zostaje wszczepiony przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii pod skórą zwierzęcia, w okolicy szyi lub pomiędzy łopatkami, za pomocą sterylnej strzykawki wchodzącej w skład zestawu do czipowania. Zabieg, jeżeli wykonany w profesjonalny sposób, jest zupełnie bezpieczny i bezbolesny.

pies-z-mikroczipem

http://www.cbdzoe.pl

Kosztuje to 30-100 złotych w zależności od gabinetu.

Chip, a przepisy

Wszystkie psy rasowe, posiadające metrykę Związku Kynologicznego w Polsce, podlegają znakowaniu za pomocą tatuażu lub mikrochipa. Spis wszystkich numerów przechowywany jest w oddziałach Związku, dzięki czemu można sprawdzić, z jakiej hodowli pochodzi.

Z niewiadomych względów przyjęło się, że chipowanie psów jest przeznaczone dla psów rasowych, również ze względu na dodatkowy koszt jaki musimy ponieść. Prawda jest jednak taka, że chipa może mieć każdy pies, a koszt nie jest aż tak wysoki, żeby nie był wart inwestycji.

20170510_182342

Chip potrzebny jest również podczas wyjazdu psa za granicę. W tym przypadku chip musi spełniać normy ISO. Zaczipowany w ten sposób pies może ubiegać się o paszport. Więcej informacji o psim paszporcie znajdziecie tutaj.

Czy sam chip wystarczy?

 

Jakiś czas temu siedząc w poczekalni u weterynarza, usłyszałam historię Pani, której pies zgubił się podczas spaceru. Trafił do pobliskiego schroniska, niestety mimo posiadania chipa, nikt nie powiadomił Pani o losie psa. Po kilku dni sama poszła zapytać czy nie został odnaleziony. Historia zakończyła się szczęśliwie, ale nie musiała…

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: NIE. Po zaczipowaniu psa należy zarejestrować numer chipa, dane psa i nasze w bazie danych. Dasti jest zarejestrowany w SAFE-ANIMAL, międzynarodowej bazie zwierząt. Rejestracja kosztuje 49 złotych.

login

Pamiętajcie, że chip może Wam pomóc odnaleźć przyjaciela! Nie można zakładać, że nas to nie dotyczy. Nigdy nie wiemy, co może się wydarzyć.