Tags

Idąc na spacer z Dastim najczęściej zabieram saszetkę z ulubionymi smakołykami oraz zabawkę. Po drodze powtarzamy komendy, które Dasti zna lub próbujemy czegoś nowego. Jest również czas na smakołyki i zabawkę, a także bieganie luzem, jeżeli czas i miejsce na to zezwala. Często spacerując przez osiedle spotykam również innych psich opiekunów. Część z nich bawi się z psem, ale niestety większość rozmawia przez telefon lub szuka czegoś w internecie, stoi w miejscu czekając, aż pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, ciągnie psa na smyczy, gdy ten próbuje coś powąchać. To stało się dla mnie bodźcem do zgłębienia tematu psich spacerów.


Czym jest spacer?

Według słownika języka polskiego PWN, spacer to „chodzenie, przejście się na świeżym powietrzu dla przyjemności lub zdrowia”. Definicja wydaje się jasna. Często chodzimy na rodzinny, niedzielny czy świąteczny spacer, żeby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. W mediach często można usłyszeć lub przeczytać o zaletach spaceru: spacer wzmacnia serce, chroni przed osteoporozą, wspomaga odchudzanie oraz poprawia nastrój.

DSCF5694

Nietrudno jednak zauważyć, że spacer dla człowieka jest czymś innym niż spacer dla psa, mimo tego, że definicja słowa “spacer” pozostaje taka sama. Spacer z psem dla wielu osób nadal pozostaje obowiązkiem, który kończy się obejściem bloku i załatwieniem potrzeb fizjologicznych psa. Czasem problem jest jeszcze większy. Często osoby mieszkające w domu wypuszczają psa do ogrodu i uważają, że to załatwi sprawę. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa zastanawia się potem dlaczego pies niszczy rzeczy i jest nieznośny w domu.

Spacer dla psa jest ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem dnia. Pozwala mu zrealizować jego psie potrzeby. Nie mam na myśli jedynie zrobienia siku pod blokiem. Pies chce poznawać nowe tereny, nowych psich i ludzkich znajomych, pobiegać, powąchać i pozwiedzać, po prostu chce być psem i poznawać świat na „psi sposób”, a my powinniśmy mu to umożliwić. Powinniśmy pamiętać, że spacer z psem jest przede wszystkim dla psa.

Aby spacer nie był nudny

Myśląc o psim spacerze rodzi się pytanie: co zrobić, żeby nasz spacer był atrakcyjny dla psa i dla nas? Przede wszystkim trzeba skończyć z rutyną. Każdy z nas ma ulubione miejsce na spacer z psem. Warto jednak wybrać się w nieznane i dać psu możliwość poznania nowego terenu. To z pewnością urozmaici codzienne spacery. Można również zabrać psa do kiosku z gazetami, kawiarni, która akceptuje psy lub sklepu. W ten sposób będzie miał okazję zmierzyć się z nowymi doświadczeniami.

zima1

Ważnym elementem spaceru jest również wspólna zabawa. Szarpak czy zabawa w chowanego z pewnością urozmaici nasz wspólnie spędzony czas. Od czasu do czasu można pójść również na psi plac zabaw i poćwiczyć pokonywanie przeszkód. Dasti lubi przeskakiwać „hopki” czy chodzić po kładce. Kiedy jemu się udaje, ja się cieszę, a on widząc moją radość macha ogonem i również jest zadowolony. Planuję nawet zorganizować mu mały plac zabaw na naszej działce, ale to temat na inną okazję.

received_1486664538041369

Psy z założenia są chętne do nauki i spędzania czasu wspólnie z opiekunem. Warto więc wykorzystać spacer również na powtórkę znanych już komend lub wprowadzenie nowych. Z Dastim często ćwiczymy komendę „do mnie”, choć niestety nadal czasem udaje on głuchego, szczególnie spotykając psiego przyjaciela lub wynajdując ciekawe rzeczy w trawie. Nie poddajemy się jednak. Kiedy pogoda za oknem jest fajna, lepiej ćwiczyć na dworze, na polanie czy w pobliskim lasku.

Najczęściej popełniane błędy

dog-311830_640

pixabay.com

Często zapominamy, że spacer z psem jest dla psa. Powinien być miło spędzonym czasem dla nas i naszego pupila, czasem spędzonym razem. Chodząc z telefonem przy uchu czy surfując po internecie lub szukając pokemonów pod drzewem, przy okazji krzycząc na psa, że ciągnie na smyczy, tarza się w trawie lub obwąchuje z psimi przyjaciółmi, nie pozwalamy mu być sobą, psem. Warto też wziąć pod uwagę, ze psie zachowania często zależą od nas. Pies nie potrafi chodzić na smyczy, ciągnie, bo nie poświęciliśmy czasu, żeby tego nauczył. Nigdy nie jest jednak zbyt późno na naukę.

Jak wyglądają Wasze spacery? Bawicie się z psami, zabieracie w nowe miejsca? Mam nadzieję, że tak!