Tags

,

Czasem zastanawiam się, kto z naszej rodziny najbardziej cieszy się z posiadania ogródka działkowego? Czy mój mąż, który po przeprowadzce do miasta stwierdził, że przynajmniej działkę rekreacyjną musi mieć; ja, która lubię czytać książki na świeżym powietrzu czy Dasti, który kocha bieganie po naszym ogródku. Jak tylko słyszy, że idziemy na działkę, to pęka ze szczęścia i ciągnie na smyczy, jakby stracił wszystkie maniery. Specjalnie dla niego postanowiliśmy stworzyć działkowe agility.

agility1

Stacjonata Agility Fun & Sport

Naszą “hopkę” kupiliśmy w sklepie internetowym Zooplus. Sklep ten ma swoją serię przeszkód agility: płotki, tyczki do slalomu, tunel oraz koło. Na początek wybraliśmy stacjonatę.

agility4

Zestaw składa się z trzech drążków, które połączone ze sobą tworzą stacjonatę. Wysokość poprzeczki jest regulowana, dzięki czemu można ćwiczyć zarówno z małym pieskiem, jak i takim o większych gabarytach. Dzięki metalowym zakończeniom drążków łatwo można je wbić w trawnik. Całość zapakowana jest w nylonową torbę, dzięki czemu przeszkodę można w łatwy sposób zabrać ze sobą i nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu.

Dasti początkowo uczył się skakać z poprzeczką położoną na ziemi, z uwagi na jego stawy, żeby nie nabawił się kontuzji, zanim jeszcze na dobre zaczął trenować. Teraz na szkoleniu w klubie Agilife skacze już na wysokość 20 cm (na oficjalnych zawodach wysokość dla psów wielkości Dastusia to 25-35 cm).

Cena waha się między 29, a 39 złotych, zależy czy promocji.

Tunel, tunel

Profesjonalne tunele do agility nie należą do najtańszych. Nasz jednak ma służyć tylko do zabawy na działce, dlatego kupiliśmy tunel dla dzieci w Ikei, który doskonale sprawdza się w zabawie z małym psem.

agility3

agility2

Dasti uwielbia pokonywać tunele. Zarówno nasz mały, działkowy tunel z Ikei, jak i te profesjonalne, dłuższe, krótsze, proste czy zakręcone tunele na torze w klubie. Zawsze chętnie wbiega do tuneli i cieszy się zawsze, gdy wybiega z drugiej strony.

Tunel ma 145 cm długości i 46 cm średnicy. Wykonany jest z poliestru. Można go prać ręcznie w temperaturze do 40 stopni. Co było dla mnie ważne, po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Koszt tunelu to 49,90 w promocji. Normalna cena to 59,90, więc również rozsądna cena.

Slalom z drewna

Ostatnio podczas kursu agility rozpoczęliśmy naukę slalomu. Podobno jest to jedna z trudniejszych przeszkód do pokonania na torze. Przedstawiono nam metodę “tunelową” nauki slalomu. W skrócie chodzi o to, aby elementy slalomu były ułożone tak, by tworzyły pewnego rodzaju tunel, przez który pies ma za zadanie przebiec. Kolejnymi etapami jest stopniowe zmniejszanie odległości tyczek, do momentu, w którym będą one stały w linii prostej, a pies będzie wykonywał prawidłowy slalom. My jesteśmy na początku drogi.

Na zajęcia chodzimy raz w tygodniu, a ćwiczyć slalom powinniśmy co najmniej dwa razy w tygodniu, dlatego postanowiliśmy stworzyć własny tunel na działce. Wykorzystaliśmy drewniane tyczki, które zalegały nam na działce. Za wykonanie odpowiedzialny jest mój mąż. Pociął tyczki na metrowe kawałki i zaostrzył końce, tak by łatwo dały się wbić w ziemię.

Na torze w klubie Agilife slalom składa się z 12 tyczek, nam nie udało się tylu zrobić (doszliśmy do 9), ale na początek nauki jest ok.

Na szczęście dni są teraz długie i mamy szansę ćwiczyć po pracy. Dasti cieszy się ze swojego psiego placu zabaw.