Tags

Jakiś czas temu, na jednej z psich stron na Facebooku, wyświetlił mi się artykuł z cyklu “Przeczytaj zanim kupisz”, a w roli głównej Cavalier King Charles Spaniel. Autorka artykułu przedstawiła psa jako iście królewską istotę, która dla bycia szczęśliwym potrzebuje królewskich legowisk, królewskiego jedzenia, królewskich zabawek itd. Psa, który jest idealną maskotką. Po jakimś czasie na jednej z cavisiowych grup pojawiło się pytanie “Czy z cavalierem można pójść w góry?”. To sprawiło, że postanowiłam napisać, jak ja widzę tę rasę. Nie jest to naukowy opis, a zbiór doświadczeń, które zebrałam przez dwa ostatnie lata.

Cechy charakteru

Cavalier King Charles Spaniel należy do grupy psów do towarzystwa. Mimo swojego zamiłowania do wygody i luksusu, wykazuje również cechy psów myśliwskich. W przeszłości był wykorzystywany do polowania na ptactwo. Lubi węszyć, ciągnąc przy tym swoje długie uszy po ziemi. Jest towarzyski, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych psów, a nawet kotów lub małych gryzoni. Pozbawiony agresji, pełen energii do zabawy i bardzo aktywny. Ze względu na jego skłonność do tycia, trzeba uważać na jego dość duży apetyt. Nie lubi zostawać sam, za swoim opiekunem chodzi krok w krok.

Cavaliery doskonale adaptują się do każdych warunków. Mogą żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Ważne jest, żeby nie zostawał długo sam, bo może to doprowadzić do depresji tych bardzo towarzyskich zwierząt. Psy tej rasy potrafią być bardzo rozbrajające i potrafią owinąć sobie opiekuna wokół… łapy.

dasti1

Kanapa – ulubione miejsce w domu

To tyle jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne rasy. Czytając artykuł, o którym wspomniałam na początku, pomyślałam, że jego autorka nigdy nie miała kontaktu z cavisiami. Owszem Dasti uwielbia leżeć na kanapie, spać z nami w łóżku i oglądać ulubione seriale. Nie zje byle jakiej karmy czy smakołyków, ale to nadal nie oznacza, że jest typową maskotką. Kanapa jest jego ulubionym miejsce w domu, ale z pewnością spanie na niej przez cały dzień nie jest jego ulubioną rozrywką.

Dasti aktywny pies

Nazwa mojego bloga, jak się domyślacie, nie wzięła się znikąd. Wyjazd w góry? To dla Dastusia frajda. W zeszłym roku na własnych łapkach zdobył Szczeliniec, najwyższy szczyt Gór Stołowych. Zwiedził też kilka zamków oraz parków krajobrazowych. Wypad nad morze? Może pływać nie lubi, ale pobiegać za piłką na plaży już tak. Przemierzyć 1000km samochodem? To też żaden problem. Dasti uwielbia jazdę samochodem. Kiedy tylko dowie się, że gdzieś jedzie, biegnie co sił w łapkach do auta.

Od siedzenia w domu Dasti woli zabawy na działce lub długie spacery po lesie. Najlepiej bez smyczy, żeby mógł zaglądnąć w każdy kąt i pogonić gołębie.

dzien psiaka 5

Nie można też zapomnieć o bieganiu. Dasti lubi biegać. W tym roku wspólnie przebiegliśmy 5km w Biegu z Psiakiem i planujemy już udział w przyszłorocznej edycji tego biegu.

No i agility! Dasti już w połowie drogi na trening domyśla się, gdzie jedzie i wariuje na tylnej kanapie samochodu. Z uśmiechem na pyszczku pokonuje kolejne przeszkody i cieszy się, gdy jest chwalony i nagradzany smakołykiem lub chwilą zabawy. Smakołykiem najbardziej, bo Dasti jak większość cavalierów za żarcie zrobi wszystko.

42845513_2130095650335294_7461527510883237888_n

fot. Piotr Sobiecki

Wszystko można mu wybaczyć

Dasti jest rozczulający. Nie można się na niego gniewać, a każde przewinienie jest po chwili wybaczane. Pytacie dlaczego? Spójrzcie w jego oczy na zdjęciach i zastanówcie się jak można być na niego złym

42734655_2130095600335299_1708531041091715072_n

fot. Piotr Sobiecki

Dasti jest charakterny, ma swoje zdanie. Jeżeli chce ćwiczyć, to ćwiczy, jeżeli akurat woli węszyć, to trzeba się mocno napracować, żeby chciał trenować. Może ktoś powie, że to źle. Ja go takiego lubię. Ma swój charakter i temperament. Nie jest psem, który ucieka i nie wraca. Czasem po prostu ma mniejszą ochotę do ćwiczeń, trochę gorszy dzień, jeżeli chodzi o skupienie. Ale kto nie ma takich dni? Ja też miewam lepsze i gorsze dni, mniej lub bardziej aktywne.

Mały pies z wielkim sercem

Dasti, jak prawie każdy cavalier, jest wpatrzony we właściciela. Kocha swoją rodzinę i uwielbia spędzać z nią czas. Lubi spędzać czas na kanapie, ale uwielbia też podróże, wspólne zabawy na dworze i aktywne treningi.

Jeżeli planujesz zakup cavaliera, pamiętaj, że nie jest maskotka, której ulubionym zajęciem jest odpoczynek na kanapie. Jest to pies, który potrzebuje opieki i miłości, ale również aktywności fizycznej i intelektualnej.