Tags

,

Patrząc na deszczową aurę za oknem, chętnie wracam wspomnieniami do naszych wrześniowych wakacji. Dziś chciałabym Was zabrać na krótki spacer do małej, urokliwej miejscowości Nin, położonej około 18 km od Zadaru.

Kilka słów o historii

Nin to najstarsze królewskie miasto w Chorwacji. Miasteczko położone jest na małej wyspie, po środku pięknej laguny. Miasto Nin sięga pamięcią do czasów rzymskich. Rzymianie wznieśli tutaj amfiteatr, forum, akwedukt oraz największą w tamtych czasach świątynię na terenie Dalmacji.

photofacefun_com_1540113390

Od czasów Rzymian miasto stopniowo się rozwijało. W średniowieczu stało się ważnym ośrodkiem zarówno politycznym, jak i religijnym. W czasie wojen prowadzonych między Wenecją, a Turkami miasto zostało splądrowane i zniszczone. Wenecjanie odpuścili bowiem obronę miasta na rzecz Zadaru. Zburzono wtedy pałac królewski i pałac biskupi, których niestety nigdy nie odbudowano.

photofacefun_com_1540113732

Nin dzisiaj

Dzisiaj Nin jest pięknym, malowniczym i spokojnym miasteczkiem, z wąskimi uliczkami i zabytkami, które przypominają turystom o przeszłości tego miejsca.

Starówka położona jest na niewielkiej wyspie, na którą prowadzą dwa mosty Dolny i Górny. Wejścia na starówkę bronią dwie bramy: Brama Dolna z XV-XVII w. oraz Brama Górna z XVI-XVIII w. Warto zobaczyć tutaj rzymskie ruiny.

photofacefun_com_1540113920

Na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Krzyża z IX wieku, uważany w przeszłości za najmniejszą katedrę świata (ma 40m obwodu i można ją obejść za pomocą 36 kroków, a przynajmniej tak mówią przewodniki). Obecnie nie jest już katedrą. Budowla została wzniesiona według najważniejszych pozycji słońca, czyli momentu letniego i zimowego przesilenia. Stała się przez to jednocześnie zegarem, kalendarzem i świątynią.

photofacefun_com_1540114006

W Ninie znajduje się również Muzeum Soli. Solana zajmuje powierzchnię 55 hektarów, na które składa się ok 150 basenów solankowych. Wenecjanie zamknęli tutejsze solany około roku 1500, aby nie były konkurencją dla tych weneckich. Nigdy nie przestały jednak działać, pracowały jedynie na mniejszą skalę. Dziś nadal pozyskuje się tutaj sól.

Kilka kilometrów od Ninu, po drodze do Zadaru, na małym wzgórzu w miejscowości Prahulje położony jest Kościół św. Mikołaja. Jest to wieża zbudowana na planie koniczyny. Mimo niewielkich rozmiarów sama budowla, jak i jej położenie robią wrażenie.

photofacefun_com_1540114107

Nin to jednak nie tylko bogata historia i zabytki, ale również piękne i piaszczyste plaże, jakich w Chorwacji mało. Plaże są tutaj piękne, woda ciepła, a widoki malownicze jak z pocztówek.

Nin z psem

Do Ninu wybraliśmy się oczywiście razem z Dastusiem. Będąc w Zadarze przyjechaliśmy do tego historycznego miasteczka na krótki spacer. Trzeba przyznać, że na prawdę robi wrażenie. Jest małe i bardzo urokliwe. Dastuś dzielnie kroczył przez kamienne “posadzki” miasta. Wybraliśmy się również nad morze. Wzdłuż brzegu były zacumowane łódki, a droga wiodła tutaj przez asfaltowy chodnik, co nie było miłe dla łapek Dastusia. Spacer był jednak bardzo udany.

photofacefun_com_1540113856

Jeżeli będziecie w okolicy to koniecznie odwiedźcie Nin. Warto przenieść się w czasie na parę chwil.