Tags

,

Jestem osobą, która jedzie na wakacje, żeby coś zobaczyć, przeżyć, odkryć nowe miejsca, nowe smaki. Organizacja wakacji dla osoby, która planuje coś zwiedzić, a z drugiej strony zabrać ze sobą psiaka, wymaga starannego przemyślenia i zaplanowania. Trzeba znaleźć miejsca, gdzie z psem zostaniemy wpuszczeni. Jednym z takich miejsc w Chorwacji jest Park Narodowy Krka. To właśnie tam chcę Was dziś zabrać.

Słów kilka o Parku Narodowym Krka

photofacefun_com_1542531197

Park Narodowy Krka to piękne dzieło natury. Jest to miejsce pełne wodnych kaskad, zieleni, drewnianych kładek i pięknych widoków. Moim zdaniem nie jest tak piękne, jak Park Narodowy Plitwickich jezior, który odwiedziłam dwa lata wcześniej, ale z pewnością wart jest zobaczenia. Odwiedzając Dalmację koniecznie trzeba to miejsce zobaczyć.

photofacefun_com_1542532290

Park zajmuje 109 km kwadratowych, więc do małych nie należy. To, co wyróżnia Park Narodowy, to wapienne wodospady na rzece Krka. Ze względu na jej położenie, obszar rzeki jest wyjątkowo bogaty we florę i faunę.

Najbardziej charakterystycznym punktem parku jest Wodospad Skadinski Buk. Zanim do niego dojdziemy musimy pokonać prawie kilometrową sieć ścieżek i drewnianych mostów. Po drodze możemy podziwiać soczystą, zieloną roślinność i wsłuchać się w szum wody przepływającej pod kładkami. Jest również okazja to podziwiania tutejszej przyrody, woda jest tak czysta, że widać w niej każdą rybę. O gatunkach zwierząt i roślin można przeczytać na tablicach informacyjnych.

photofacefun_com_1542532453

Ścieżka jest dobrze oznaczona, a w orientacji pomoże nam również polski przewodnik po parku, który otrzymujemy razem z biletem. Jest tam mapka i krótki opis. Trasa kończy się tam, gdzie się zaczyna, więc nie można się zgubić.

Kilka informacji praktycznych

Do Parku można wejść w dwóch miejscach: w miejscowościach Skradin i Lozovac. My wybraliśmy tą drugą opcję. Przed wejściem znajduje się duży, darmowy parking. Łatwo tu dotrzeć, droga jest dobrze oznaczona, co jakiś czas spotykamy znaki prowadzące do Parku Narodowego Krka.

photofacefun_com_1542532623

W kasie kupujemy bilety i zostajemy skierowani do darmowego autobusu, który zawiezie nas w miejsce, w którym rozpoczyna się trasa.

Bilet we wrześniu kosztował nas 110 kn od osoby. Piesek gratis.

Warto zabrać ze sobą wygodne buty i wodę do picia. Jeżeli chcemy skorzystać z kąpieli przy wodospadzie, pamiętajmy również o stroju do pływania i butach.

photofacefun_com_1542650059

PN Krka z psem

Pies może wejść na teren Parku Narodowego Krka. Nie płaci za bilet. Powinien być prowadzony na smyczy. Poproszono nas również, żeby wziąć go na ręce przy wysiadaniu z autobusu. Myślę, że chodziło tutaj o to, żeby nie został stratowany przez wychodzących ludzi.

photofacefun_com_1542649955

Warto wybrać się do parku rano, kiedy nie ma jeszcze największych tłumów. Mostki są dość wąskie, a ludzi sporo. Warto to wziąć pod uwagę, żeby piesek mógł sprawnie pokonać trasę.

Dasti nie był jedynym pieskiem w parku podczas naszej wizyty. Większość osób pozytywnie reagowała na jego obecność. Uśmiechali się i chcieli pogłaskać. Jeżeli jednak Wasz piesek stresuje się w miejscach, gdzie jest wiele osób, może warto przemyśleć, czy zabierać go, czy zostawić w hotelu. Dasti lubi ludzi, więc cieszył się z zainteresowania swoją “pieskością”.

photofacefun_com_1542650407

Odwiedzaliście jakieś Parki Narodowe w Chorwacji z psiakiem? My tylko ten, ale pamiętam, że jak byliśmy dwa lata wcześniej to na Plitwickich Jeziorach spotkaliśmy… cavaliera.