Tags

,

Od kwietnia tego roku trenujemy z Dastim agility. Dziś chciałabym przybliżyć Wam ten sport kynologiczny. W ostatnim czasie dziedzina ta rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób wie czym jest agility i coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym sporcie. Ja jednak jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałam co i jak, dlatego dziś postanowiłam Wam ten temat przybliżyć.

Co to jest agility?

45198393_2213865825550856_6312645315644096512_n

fot. Piotr Sobiecki

Agility to dyscyplina, która nadaje się dla niemal wszystkich psów. Trenować mogą zarówno psy małe, jak i duże, te rasowe i te nierasowe. Ważne, aby nie miały przeciwwskazań zdrowotnych. Agility to sport, ale również świetna zabawa, która przynosi nam i psu wiele korzyści.

Polega na jak najszybszym i bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód, dzięki komendom głosowym oraz ruchowym opiekuna. Jest to sport, w którym uczestniczy dobrze zgrany duet: pies i jego przewodnik.

42734655_2130095600335299_1708531041091715072_n

fot. Piotr Sobiecki

Przeszkody muszą być zaliczone w odpowiedniej kolejności. Pies nie ma możliwości zapoznania się z torem przed zawodami, jedynie przewodnik ma do tego prawo.

W zależności od poziomu zaawansowania i rodzaju biegu pies musi pokonać przeszkody: stacjonata (hopka), skok w dal, koło, kładkę, huśtawkę, slalom, tunel sztywny i miękki.

Od czego zacząć?

Chcąc trenować sporty kynologiczne warto zacząć od nauki posłuszeństwa. Pies na torze musi słuchać przewodnika. Powinien znać podstawowe komendy: “do mnie”, “siad”, zostań”. Powinien utrzymywać kontakt i nie uciekać.

Nad posłuszeństwem można pracować z psem od pierwszego dnia jego pobytu w naszym domu, w przeciwieństwie do agility.

zawody4

Jeżeli mamy szczeniaka, musimy trenować z nim adekwatnie do wieku i możliwości. Szkielet malucha nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Składa się z chrząstek, które są wrażliwe na obciążenia. Przeciążenie może powodować trudne do wyleczenia urazy, a tego nie chcemy. W przypadku psów dorosłych również należy zwrócić uwagę na kondycję.

Decydując się na trening agility, warto wybrać się na kurs i skorzystać z doświadczenia osób, które wiedzą “z czym to się je”, żeby nie popełnić błędów już na początku drogi. Często złe nawyki trudno naprawić.

5

fot. Piotr Sobiecki

Agility – czy warto?

Moja odpowiedź, po 9 miesiącach treningu, brzmi: TAK!

Sport wpływa pozytywnie na sprawność fizyczną, naszą i psa. Duża dawka ruchu zapobiega nadwadze, naszej i psa. Treningi wpływają pozytywnie również na rozwój intelektualny naszego przyjaciela. Budują pozytywną relację miedzy psem, a przewodnikiem. Jest świetnym pomysłem na spędzanie czasu z czworonogiem. Lepszym od rzucania piłką w domu czy przed domem.

11

fot. Piotr Sobiecki

Jeżeli masz psa, który jest mega aktywny i nie masz pomysłu, jak wykorzystać jego energie, spróbuj agility!