Tags

,

W sobotę wzięłam udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Kynologicznej zorganizowanej przez firmę TropiDog, która odbyła się w Katowicach w hotelu Novotel. Biorąc pod uwagę, że w mojej okolicy nie za często organizowane są ciekawe szkolenia czy kursy z zakresu kynologii, od razu wiedziałam, że muszę tam być. Dziś chciałabym przybliżyć Wam w wielkim skrócie, co działo się podczas konferencji.

Konferencja nosiła nazwę „Jak zachować młodość i witalność psa na dłużej?”. Jak można domyślić się po nazwie, całe wydarzenie było poświęcone psom starszym, a w ciągu całego dnia można było wysłuchać aż sześciu ciekawych wykładów.

Zespół Zaburzeń Poznawczych

76603162_2450795955186162_3305132777728376832_o

fot.: FB TropiDog

Pierwszy z nich został wygłoszony przez Andrzeja Kłosińskiego, psiego behawiorystę, dyrektora COAPE Polska i nosił nazwę „Oblicza starości – jesień życia psa oczami behawiorysty zwierząt”.

Pan Kłosiński przybliżył słuchaczom zagadnienie Zespołu Zaburzeń Poznawczych u psów, który w skrócie można nazwać „psią chorobą Alzheimera”.

Choroba ta objawia się dezorientacją (trudnością z poruszaniem, patrzeniem tępym wzrokiem, niepokojem czy nierozpoznawaniem ludzi i zwierząt), zmianami w społecznych interakcjach (drażliwość czy zmniejszone zainteresowanie głaskaniem), zaburzeniem cyklu snu i czuwania, utratą wyuczonych nawyków i umiejętności, a także zmniejszoną aktywnością fizyczną.

Należy pamiętać, że w opiece nad starszym psem ważna jest opieka weterynaryjna, dobra dieta oraz utrzymywanie aktywności, a także praktykowanie wyuczonych zachowań. Nie należy mylić przejawów starzenia z nieposłuszeństwem, pozostawiać psa samemu sobie, co pogłębia procesy starzenia.

Warto praktykować wyuczone sztuczki, powtarzać komendy, by wzmacniać pamięć psa, respektować ograniczenia psa, pozwalać mu na odpoczynek, nie zmuszać do zabaw z dziećmi i szczeniakami. Należy również podtrzymywać kontakty społeczne, okazywać serdeczność i wsparcie.

75328842_2484409208496515_7033785850949271552_o

Żywienie psów starszych

Drugi wykład, „Żywienie psów starszych”, wygłosiła dr inż. Olga Lasek – pracownik naukowo – dydaktyczny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To był dość trudny wykład, bo sporo w nim biologii i chemii, czyli zupełnie nie moja bajka, ale również z niego wyniosłam kilka informacji.

Podczas wykładu można było dowiedzieć się, jaka jest różnica między psem starszym, a geriatrycznym, jakie czynniki wpływają na starzenie psa, jakie są oznaki starzenia, a także jak zmienia się funkcjonowanie przewodu pokarmowego z wiekiem.

Zapotrzebowanie na energię u psów starszych zmniejsza się o około 25%. Zwiększa się zapotrzebowanie na białko o około 50%, zmniejsza się zapotrzebowanie na tłuszcz. Ciekawostką jest fakt, że psy nie potrzebują węglowodanów. Potrzebują natomiast ok 50-60ml wody na kg masy ciała, o czym należy pamiętać, ponieważ starsze psiaki często nie chcą pić. Wzrasta również zapotrzebowanie na wit. K, wit. B, wit. A i E, beta karoten i luteinę.

Psy starsze powinny jeść mniejsze porcje podawane o stałych porcjach. Powinny mieć stały dostęp do wody. Jedzenie powinno być urozmaicone i lekkostrawne (nie podawać np. kości). Jeżeli pojawia się niechęć do jedzenia można spróbować podgrzać posiłek lub dosmaczyć np. bulionem.

Część weterynaryjna

Kolejne wykłady: “Pacjent geriatryczny w gabinecie weterynaryjnym” przygotowany przez lek. wet. Macieja Karwowskiego oraz “Oszukać przeznaczenie, czyli jak sprawić by nasz pies żył długo i szczęśliwie” wygłoszony przez lek. wet. Magdalenę Nowakowską dotyczyły wizyt u lekarza weterynarii z psiakami w starszym wieku.

Wykłady kładły nacisk przede wszystkim na profilaktykę. U psów geriatrycznych badania profilaktyczne powinno wykonywać się dwa razy do roku (psy ras małych od 9 r.ż., średnich od 7 r. ż., dużych od 5 r.ż.). Warto wykonać tzn. profil geriatryczny, który obejmuje podstawowe badania, które pomogą wykryć choroby, które przez długi czas nie dają żadnych objawów.

Polifenole w diecie psów

Kolejny wykład, “Najnowsze badania szansą na ograniczenie starzenia u psów”, został przygotowany przez dietetyka weterynaryjnego z Francji, Fernando De Oliveira. Opowiadał o wykorzystaniu polifenoli, czyli związków chemicznych występujących naturalnie w roślinach. Wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworu.

76607524_3794853330540859_9116552107099422720_o

fot.: FB Pet Biznes

Ciekawostką jest fakt, że do stworzenia formuły Phenomind, której dotyczyła prezentacja, a która poprawia funkcjonowanie mózgu psa i opóźnia starzenie, wykorzystano ekstrakt z winogron. Jak powszechnie wiadomo winogrona i rodzynki są dla psów trujące. Naukowcy pozbawili jednak winogrona szkodliwych dla psów toksyn. Drugim owocem, który został wykorzystany jest borówka.

Więcej informacji (w języku angielskim) znajdziecie na stronie Diana Petfood .

Psie Zaprzęgi

Na samym końcu swoją prezentację przedstawiła Pani Monika Grzeczyńska. Pod nazwą “Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” krył się wykład o psich zaprzęgach, o współpracy z psami, a także krótka prezentacja o innych psich sportach jak dogtrekking, canicross czy agility.

Podsumowanie

Konferencja była bardzo interesująca. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które z pewnością wykorzystam w przyszłości. Oprócz wiedzy była też kawa i dobre ciacho.

Fajne były też gadżety przygotowane przez organizatora, firmę TropiDog. Jednym z prezentów była książka “Psi Geniusz”, którą mam już na półce, dlatego postanowiłam oddać ją komuś z Was! Wypatrujcie konkursu już niedługo 🙂

75332733_3375429515833051_1665422145104117760_o