Tags

, ,

W szkole chyba każdy z nas słyszał o piramidzie potrzeb ludzkich według Maslowa. Te, które znajdują się u dołu piramidy są uważane za najważniejsze, bez których nie moglibyśmy żyć. Idąc w górę piramidy zauważamy kolejne, idące po sobie potrzeby w hierarchii. Ważną zasadą jest fakt, że możemy pójść w górę, tylko i tylko wtedy, kiedy zostaną zaspokojone potrzeby o niższej hierarchii. Dlaczego przyszło mi to do głowy? Ostatnio po raz kolejny usłyszałam o piramidzie przysłuchując się wykładom online mojego męża. O naszych ludzkich potrzebach słyszymy wiele w szkole, na studiach, w mediach, a co z psimi potrzebami?

Potrzeba

Każdy z nas ma swoje potrzeby. Każdy człowiek, ale również każdy pies. Na początku należałoby zrozumieć, czym tak właściwie jest “potrzeba”. Nie jest to jedynie nasze upodobanie lub zachcianka, jest to coś potrzebnego nam do normalnej egzystencji lub właściwego funkcjonowania. Potrzeby, to coś bez zaspokojenia czego nie jesteśmy w stanie żyć, a w różnych sferach naszego życia mogą pojawić się problemy. Dokładnie tak samo jest z naszymi psiakami, jeżeli nie zaspokoimy ich podstawowych potrzeb, w ich sferze umysłowej, emocjonalnej lub fizycznej mogą pojawić się problemy, z którymi często trudno jest nam sobie poradzić.

Warto też zapamiętać, że niezależnie od tego, czy pies jest mały, czy duży, czy mieszkają z nami w mieszkaniu, czy dużym domu z ogrodem, bez względu na to, jak spędzają dzień, mają te same podstawowe potrzeby, które musimy pomóc im zaspokoić. Oczywiście jest wiele różnic między rasami, ale podstawowe potrzeby naszych psiaków są identyczne.

Piramida psich potrzeb

U dołu piramidy znajdziemy wszelkie potrzeby fizjologiczne. Jedną z najważniejszych potrzeb psów jest jedzenie. Opiekun odpowiedzialny jest za dostarczenie psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Należy pamiętać, że szczeniaki mają inne zapotrzebowanie, niż psy dorosłe czy starsze psiaki. U dołu piramidy znajdziemy również inne potrzeby fizjologiczne, takie jak sen, prokreacja czy potrzeby fizjologiczne. Chyba nie trzeba tego szczególnie wyjaśniać. Pomyślcie sobie, że ktoś każe Wam uczyć się tabliczki mnożenia lub słówek z angielskiego, kiedy jesteście głodni i potrzebujecie pilnie do toalety. Tak samo jest z psami. Jeżeli pies nie będzie miał zaspokojonych podstawowych potrzeb, nie będzie chętny na naukę nowych komend. Warto tutaj wspomnieć również o ruchu. Jedne psy potrzebują go więcej, inne mniej, ale z pewnością każdy potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności do bycia zdrowym i szczęśliwym.

Kolejne piętro piramidy to poczucie bezpieczeństwa. Wiąże się ono przede wszystkich z bezpiecznym miejscem, czyli dachem nad głową. Każdy pies powinien mieć zapewnione miejsce, w którym może spokojnie odpocząć, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Może być to legowisko, klatka kennelowa lub inne suche i ciepłe miejsce. Kolejnym czynnikiem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa psa jest rutyna. Stałe godziny spacerów, posiłków oraz jasno ustalone granice pozwolą czuć się psu bezpiecznie.

Idąc wyżej znajdziemy znajdziemy psie potrzeby społeczne, czyli towarzystwo. Psy to zwierzęta stadne, podobnie jak my potrzebują kontaktu, z człowiekiem lub innymi przedstawicielami swojego gatunku. Macie dom z ogródkiem, a Wasz pies zamiast biegać po ogrodzie większość dnia spędza z Wami w domu? No właśnie! Wilki w naturze spędzając czas razem, śpią razem, bawią się razem. Pies potrzebuje zabawy z nami, z innymi psami, potrzebuje spędzać z kimś czas, bo tak został stworzony. Jeżeli z powodu pracy nasz pies spędza sporą część dnia sam, to może warto rozejrzeć się za kolegą?

Na kolejnym piętrze znajduje się stymulacja umysłowa. Często można usłyszeć, że pies powinien się wybiegać, wtedy będzie spał większość dnia i będzie spokojny. No nie do końca. Oprócz wysiłku fizycznego psu potrzebny jest również wysiłek umysłowy. Dla zaspokojenia tej potrzeby możemy stawiać przed psem różnego rodzaju wyzwania, nauczyć go nowych komend, sztuczek, zaproponować zabawę węchową. Jest wiele możliwości, od spaceru z możliwością węszenia, przez naukę posłuszeństwa, po gotowe zabawki intelektualne, które można kupić w sklepie. Można też samemu pogłówkować i zrobić psu zabawkę.

U samej góry piramidy znajduje się potrzeba miłości i przywiązania. Pies musi czuć łączącą go więź z opiekunem. Powinniśmy być dla niego idealnym opiekunem (idealnym w oczach psa), takim, który będzie się nim opiekował, który będzie stosował metody pozytywne w nauce, który będzie go wspierał, szanował i starał zrozumieć jego psi świat i zachowania.