Tags

, ,

Od rana za oknem widzę tylko mgłę. Dzisiejsza pogoda nie zachęca do długich spacerów, dlatego postanowiłam powspominać nasze chorwackie wakacje. Dziś zapraszam Was na spacer po Twierdzy Klis, w której kręcono serial “Gra o Tron”. Podobno król może być tylko jeden, a my w grę o tron zagraliśmy z dwom cavalier KING charles spanielami. No to w drogę.

Twierdza Klis – położenie

Planując tegoroczne wakacje w Chorwacji, nie braliśmy pod uwagę zwiedzania Twierdzy Klis. Dlaczego? Po prostu nie wiedziałam o jej istnieniu. Kiedy zjechaliśmy z autostrady w stronę Splitu, a potem docelowo miejscowości, w której nocowaliśmy, po przejechaniu pewnego odcinka trasy, naszym oczom ukazała się ogromna twierdza. Wyglądała trochę jak zawieszona na skale, do której nie da się dojechać samochodem. Na myśl przyszły mi greckie Meteory. Jak się potem okazało – myliłam się. Do Twierdzy można dojechać samochodem, ale od drugiej strony, niż ta, którą widać z trasy.

Jak już wspomniałam, twierdza położona jest niedaleko Splitu, około 13 km na północny wschód, w miejscowości o tej samej nazwie – Klis. Mieści się na wysokim wzgórzu, w przełęczy pomiędzy górami Mosor a Kozjak na wysokości około 360 metrów. Twierdza bywała nazywana Kluczem Dalmacji, ponieważ strzegła jedynej łatwo dostępnej drogi z wybrzeża Adriatyku w głąb kraju. Ma długość około 204 metrów, w najwęższym miejscu szerokość 53 metrów. Jest naprawdę ogromna.

Zwiedzanie z psem

Jak już wspomniałam, pod twierdzę można podjechać samochodem. Niedaleko wejścia znajduje się niewielki parking.

Wstęp kosztuje 40kn dla osób dorosłych oraz 20 kn dla dzieci. Psiaki wchodzą za darmo. Czworonogi są tam mile widziane. Muszą być na smyczy i obowiązkowo trzeba po nich sprzątać (wierzę, że większości nie trzeba, o tym przypominać, ale to tak na wszelki wypadek).

Twierdza, a właściwie ruiny twierdzy, są w dobrym stanie i spacer po jej terenie nie powinien stanowić problemu dla psiaków. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie przyjeżdża tu zbyt wiele osób, więc nie trzeba się martwić, że trzeba będzie przepychać się z psiakiem między ludźmi. Wiadomo, my odwiedziliśmy Klis w czasie trwającej pandemii covidu, więc wspólnie z nami zwiedzało ją dosłownie 5 osób, ale czytałam, że ogólnie nie jest to bardzo popularne miejsce nawet w “normalnych” czasach.

Dlaczego warto?

Jednych pewnie zainteresuje historia tego miejsca, innych fakt, że kręcono tutaj Grę o Tron. Ja bardzo lubię zwiedzać ruiny zamków, twierdze i inne fortyfikacje, dlatego od razu, kiedy zobaczyłam górującą nad okolicą Twierdzę wiedziałam, że musimy tam pojechać. Mam jeszcze jedną odpowiedź na pytanie “Dlaczego warto?”. Z góry można podziwiać przepiękne widoki na wybrzeże oraz pobliski Split. Polecam!