Tags

, ,

Jak często zabieracie psa tylko na spacer wokół bloku, bo spieszycie się do pracy, na zakupy lub w odwiedziny? Myślę, że dość często. Dziś chciałabym zaproponować Wam aktywny spacer z Waszym psiakiem. Wymyślcie ciekawe miejsce i zaplanujcie aktywności podczas spaceru! Wasz psiak z pewnością będzie zadowolony.

Co robić podczas aktywnego spaceru?

Wybierając się na spacer mamy do wyboru wiele różnych aktywności. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów:

1. Swobodne węszenie – jak zapewne wiecie, węch to najlepszy z psich zmysłów. Psy uwielbiają węszyć, dlatego tak ważne są zabawy węchowe. Psiaki bardzo je lubią, a opiekunowie też są zadowoleni, bo można w ten sposób zmęczyć czworonoga intelektualnie. Psy węsząc na spacerze zbierają informacje o otoczeniu, o innych psach lub mniejszych zwierzętach, które przechodziły tą samą drogą. Mogą sprawdzić, w którą stronę poszły, skąd przyszły. To jak przeglądanie internetu dla nas, ludzi. Ważne, żeby psiaki miały możliwie dużą przestrzeń do węszenia. Dlatego warto wybrać się w miejsce, gdzie pies może biegać luzem lub, jeżeli boicie się, że psiak nie wróci na zawołanie, warto zabrać ze sobą linkę treningową (linki można kupić w internecie, mają 3, 5, a nawet 8 metrów długości).

2. Gry i zabawy – na spacer warto zabrać ulubiony szarpak psiaka, poszarpać się nim, “pouciekać” szarpakiem po ziemi. Fajną zabawą jest też ukrycie smaczków w trawie lub w korze drzew. Zadaniem psa jest oczywiście znaleźć je i zjeść. Można wymyślić również ćwiczenia fizyczne, jak skakanie przez konary, czy slalom między nogami opiekuna.

3. Ćwiczenie posłuszeństwa – Wasz psiak w domu zna komendy “siad”, “leżeć”, podaje łapę, przychodzi na zawołanie, a na dworze… jakby nic nie umiał? To znak, że aktywny spacer można wykorzystać do ćwiczenia posłuszeństwa w większych rozproszeniach niż w domu. W domu każdy pies jest mistrzem, trzeba jednak pamiętać o generalizacji zachowań i ćwiczyć w różnych miejscach.

4. Odpoczynek – pamiętajcie, że pies powinien umieć odpoczywać, dlatego na koniec spaceru warto zaoferować mu trochę nudy. Spokojny spacer lub nawet odpoczynek na ławce lub kocyku (latem, teraz niekoniecznie). Pamiętajcie, żeby po powrocie do domu dać psu odpocząć. Pies powinien paść na legowisko lub kanapę, a nie biegać za piłką…

Ostatnia rzecz na dziś: biorąc na spacer zabawkę, pamiętajcie, żeby wziąć szarpak, a nie piłkę. Wiem, że psiaki uwielbiają pogoń za piłką, ale nie jest to najlepsza zabawa. Dlaczego? Bo nakręca psa…. Jeżeli Twój pies ma problem z opanowaniem emocji, to wybieganie za piłką z pewnością mu nie pomoże. Wiem, co mówię. Jeżeli już koniecznie chcecie bawić się piłką to przeplatajcie rzucanie piłką z ćwiczeniami posłuszeństwa, żeby pies miał szansę wrócić do równowagi. Pies siada, czeka i w nagrodę biegnie za piłką.

Jakie są Wasze pomysły na aktywny spacer? Czekam na pomysły w komentarzach!