Tags

, ,

Jak chyba dla każdego z nas, również dla mnie, zeszły rok był inny niż poprzednie. Więcej czasu spędzałam w domu, mieliśmy dłuższe i krótsze przerwy w treningach agility, ale nie oznacza to, że się nudziliśmy. Pewnego dnia podczas scrollowania Facebooka natrafiłam na reklamę warsztatów psiego fitnessu. Był to dla mnie i moich psów początek nowej przygody, a także możliwość poszerzenia wiedzy o psiakach i treningach. Dziś nadal aktywnie ćwiczymy fitness. Warsztaty już się skończyły, ale kontynuujemy naszą przygodę w Klubie Absolwentów. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam, co to jest ten psi fitness i jakie są jego zalety.

FitPaws, co to jest?

Nasza domowa salka ćwiczeń ❤

Każdy z nas potrzebuje ruchu. Spacerujemy, biegamy, chodzimy na siłownię, jogę czy inne zajęcia sportowe. Dzięki temu nasz organizm lepiej funkcjonuje, a co za tym idzie, mamy lepsze samopoczucie. Tego samego potrzebuje nasz pies. Spacer trzy razy dziennie nie zapewnia mu wystarczającej ilości ruchu. Jeżeli sami chodzimy na fitness, to dlaczego nie zaproponować podobnej aktywności naszego psiakowi?

Fitpaws to psi fitness oparty na ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, możemy pomóc psom wzmocnić siłę mięśniową oraz świadomość ciała, a także budować pewność siebie lub pracować nad różnymi problemami behawioralnymi, od lękliwości po nadpobudliwość. Jest to również dobry pomysł na dodatkową aktywność dla psich sportowców, ponieważ dzięki niej mamy szanse zwiększyć wydajność psiego organizmu oraz zapobiegać kontuzjom.

Ćwiczenia te mogą wykonywać wszystkie psy, niezależnie od rasy, wieku czy sprawności fizycznej. Przy dobrze ułożonym treningu, każdy opiekun znajdzie coś dla swojego psiaka.

Dlaczego warto ćwiczyć FitPaws?

Po pierwsze – dla lepszej kondycji naszego psa, po drugie – dla zdrowia, po trzecie – dla zabawy i budowania relacji z psem. Systematyczne treningi skutkują mniejszą ilością kontuzji, dają psu możliwość kontrolowania swojego ciała, odpowiedniego rozkładu ciężaru ciała. Ma również pozytywne działanie na zdolność motoryczną.

Jest to świetna możliwość do spędzenia czasu wspólnie z psiakiem. Treningi budują również zaufanie psa do opiekuna. Daje nam to możliwość zabawy i dodatkowej aktywności z psem.

Poniżej kilka zalet psiego fitnessu:

  • oswaja psa z różnymi rodzajami powierzchni,
  • poprawia koordynację ciała,
  • podnosi wytrzymałość układu mięśniowego i nerwowego,
  • poprawia świadomość ciała,
  • podnosi zakres ruchu w stawach,
  • wzmacnia pewność siebie u psa,
  • zapobiega urazom.

Mieliście już możliwość ćwiczyć psi fitness? Jakie są Wasze wrażenia? Nam się bardzo spodobało. Powiększamy nasze zaplecze sprzętu oraz wiedzę w tej dziedzinie, żeby ćwiczenia były wykonywane w sposób ciekawy i przede wszystkim właściwy. Z pewnością temat Fitpaws jeszcze zagości na naszym blogu.

P.S. Za zdjęcia z zajęć w Piesełkowie dziękuję Basi Klasik-Przychodzeń.