Tags

, ,

Zdarzyło się Wam kiedyś, że pies pogryzł Wam kapcie, buty, sznurówki lub inne przedmioty? Jak zapewne wiecie, psy mają naturalną potrzebę gryzienia, lizania oraz rozszarpywania. Jeżeli nie zaoferujemy mu sami czegoś, co będzie mógł gryźć, z pewnością znajdzie sobie to sam. Pytanie tylko czy my będziemy zadowoleni, gdy nagle okaże się, że nogi naszego stołu zostały ozdobione psimi zębami. Warto mieć zawsze jakiś gryzak w domu, żeby pies mógł zaspokoić swoje potrzeby.

Gryzienie, rzucie czy lizanie uspokaja psa, pomaga im się wyciszyć lub opanować emocje. Gryzaki pomagają również utrzymać higienę jamy ustnej psiaków. Gryzienie twardych rzeczy usuwa płytkę nazębną, która prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Problemy z zębami oraz dziąsłami mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Jak to mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Psie gryzaki – które wybrać?

W sklepach zoologicznych, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych, znaleźć można wiele rodzajów gryzaków, o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Można je podzielić na dwie główne grupy: ze skóry prasowanej oraz naturalne.

Gryzaki ze skóry prasowanej, wszelkiego rodzaju kostki, buciki czy precelki nie są dobrym wyborem dla naszych psów, co więcej są toksyczne. Powstają jako produkty uboczne w garbarniach, a przy produkcji wykorzystywane są środki chemiczne: wybielacze (białe kostki) lub barwniki (kolorowe elementy). Podczas formowania gryzaków używany jest klej. Odkryto w nich również substancje toksyczne oraz rakotwórcze.

Produkty dla zwierząt produkowane na terenie Unii Europejskiej podlegają różnego rodzaju kontrolom, przez co produkcja tego typu gryzaków jest mało prawdopodobna. Niestety sporo rzeczy na nasz rynek trafia z Indii bądź z Chin, a tam nieszczególnie interesuje kogokolwiek z czego powstają przysmaki dla psów.

Gryzaki naturalne – dobry wybór!

Warto postawić na gryzaki naturalne, te które zostały przetworzone w jak najmniejszy sposób. Jeżeli chodzi o suszone gryzaki u nas najlepiej sprawdzają się kurze łapki, świńskie noski, penisy wołowe oraz ostatnio odkryty hit: skóra sarny. Pamiętajcie, aby wybierać te naturalne, zapomnijcie o wybielanych lub farbowanych gryzakach.

fot. Samo Mięso

Bardzo popularnym gryzakiem, które również u nas sprawdza się idealnie, jest poroże jelenia. Jest to gryzak niskokaloryczny, twardy, który wystarcza na bardzo długo, dzięki czemu dostarczy psu zabawy na długi czas. Jest to dobry pomysł dla psa, który lubi memlać gryzaki. Jeżeli masz psiaka, który uwielbia niszczyć i zjadać wszystko w szybkim tempie, lepiej się zastanowić. Jak każdy twardy przedmiot, niestety pies narażony jest np. na złamanie zęba.

Świetnym gryzakiem naturalnym mogą okazać się również warzywa. Przede wszystkim surowa marchewka. Jest niskokaloryczna, smakuje psiakom, jest dość twarda, ale nie tak jak kości, dzięki temu zęby psa są bezpieczne. Jest też dodatkowy plus, świeże warzywa nie są przetworzone, a dodatkowo są o wiele tańsze niż gryzaki, kupione w sklepie zoologicznym.

Wybierając gryzaki, pamiętajcie, aby dokonać właściwego wyboru. Dodatkowo zwróćcie uwagę również na ich wielkość i twardość, tak by dostosować je do Waszych psiaków.