Tags

, , ,

Za oknem od kilku dni panuje zimowy klimat. Chociaż sama nie lubię tej pory roku, to muszę przyznać, że widok drzew oprószonych śniegiem jest ładny, jeżeli tylko nie trzeba odśnieżać samochodu przed pracą. Zima ma chyba tak wielu wielbicieli, jak i przeciwników, bez względu na nasze upodobania trzeba jednak pamiętać o naszych czworonogach. Dastuś ucieszył się z białego puchu, ale widać, że długie spacery w zimę nie są jego ulubioną aktywnością.

Dziś rano wybraliśmy się na spacer z piłką. Dasti uwielbia biegać, aportować, przynosić zabawkę i czekać z machającym ogonem na ponowne rzucenie piłki. Dzięki temu jest mu cieplej. Cavaliery należą jednak do ras małych i nie zawsze radzą sobie z niskimi temperaturami.  Biorąc to wszystko pod uwagę, chciałam podzielić się z Wami kilkoma zasadami, którymi kierujemy się podczas zimowych spacerów.

zima2

Spacery w okresie zimowym 

Zawsze staramy się dostosować długość spaceru do możliwości Dastusia. Pies mojej siostry, owczarek niemiecki, uwielbia zimę. Są dni, że spędza większość czasu w ogrodzie przed domem, bawi się w śniegu, biega za śnieżkami i nie chce wracać do domu. Dasti należy jednak do psów małych i szczupłych, które szybciej tracą energię niż psy duże. Podczas spaceru staram się obserwować mojego przyjaciela i jeżeli widzę oznaki zimna, zawsze wracamy do domu. Zauważyłam, że w okresie zimowym Dasti woli wychodzić częściej, ale na krócej. Staram się, żeby spacer był również aktywny, dlatego zabieramy piłkę lub rzucamy śnieżkami.

zima4

Podczas zimowego okresu staramy się również zadbać lepiej o psie łapki, które są w tym czasie suche i bardziej podatne na urazy. Człowiek wymyślił, że posypanie chodnika solą skutkuje jego rozmrożeniem, a dzięki temu nie jest on śliski i bezpieczniej można spacerować. Niestety ta sól szkodzi na psie łapki i może przyczynić się do powstawania zranień, uszkodzeń oraz stanów zapalnych naskórka. Aby uniknąć tego typu problemu stosujemy preparaty, które chronią łapki przed czynnikami zewnętrznymi. Z doświadczenia możemy polecić dwa preparaty: dr Seidel paw wax – maść chroniąca łapy oraz balsam Revettia Łapy, które natłuszczają i nawilżają opuszki łap pozostawiając warstwę ochronną. Po spacerze należy również wytrzeć łapki.

Podczas zimowych spacerów postanowiłam zrezygnować z wykonywania niektórych komend. Owszem, nadal ćwiczymy chodzenie przy nodze, przychodzenie na zawołanie (komenda “do mnie” lub po prostu wołanie po imieniu) i zawsze nagradzamy sukcesy zabawą lub smakołykiem, ale nie wykonujemy komend typu “siad” czy “leżeć”, a tym bardziej dłuższe zostawanie w tych pozycjach. Tego typu ćwiczenia wykonujemy w domu. Nie chcemy, żeby Dasti leżąc na śniegu się przeziębił.

zima3

Domowe aktywności

Krótkie zimowe dni oraz niesprzyjająca aura nie zachęcają do długich spacerów. Należy jednak pamiętać, że także zimą pies potrzebuje ciekawych zajęć, aby miał zapewniony odpowiedni wysiłek umysłowy i fizyczny, dzięki czemu jest spokojniejszy i zrelaksowany. Jeżeli chcemy zapobiec nudzie w życiu Dastusia, próbujemy organizować mu zabawy w domu. Przykładów spędzania wolnego czasu w domu mamy kilka:

  • zabawy węchowe – często chowamy Dastusiowi smakołyki w różnych miejscach w mieszkaniu, a następnie zachęcamy go do ich szukania. Hitem również są zabawy z matą węchową;
  • zabawy ruchowe – w domu również można bawić się w aportowanie czy przeciąganie zabawką. Bez problemu możemy zorganizować również mały tor przeszkód;
  • nauka – w zimowe dni naukę komend możemy przenieść do domu, a także poszerzyć ją o różnego rodzaju sztuczki, inspiracje bez problemu znajdziemy w internecie.

Jak Wasze psiaki znoszą zimę? Jakie aktywności polecacie, gdy na dworze zimno i ciemno? 

zima1